BLUESKY AWARDS

26 Kasım 2022 tarihinde İstanbul Elite World Hotel’de “BLUESKY AWARDS” ödül gecesi gerçekleşti. Peki bu ne anlam ifade ediyor?

Büyük resme bir bakalım..

Dünyada gerek bayrak taşıyıcısı şirketler (Flag-carrier), gerek ise düşük maliyetli havayolu şirketleri (LCC) ve sözleşmeli şirketler (charter), farklı noktalardan rakip oldukları şirketlerden daha iyi oldukları yanları, pazarlama stratejisi ile müşterilere gösterme gayretindeler.

Peki kim, hangi konuda daha iyi ? Otorite kim?

1989 yılında The International Air Transport Rating Organisation kuruldu. Tam 10 yıl sonra the World Airline and Airport Star Rating programını tanıttılar. Müşteri anketleri göz önünde bulundurularak bir girişime imza atıldı, en iyileri belirleyeceklerdi.

Adını SKYTRAX koydular, globalde dijital havayolu ödülleri dağıtılacaktı..

Lansmanı yapıldı. Katılım ücretsizdi.. Ödül gecesi de havayollarına bir prestij katıyordu. Tesadüf, o da ücretsizdi. Isteyen havayolu katılabilecekti. Üstüne, SKYTRAX logosu da kullanmak bedavaydı..

Yine bir İngiliz şirketi fikriyle dünyaya damga vurmak üzereydi.

Çoğu şirket ciddiye aldı. Yolcu anket oylamaları son noktayı koyacaktı. Konsept buydu.

SKYTRAX, dile kolay 23 yıldır neredeyse tekel konumunda olduğu dijital havayolu ödül organizasyonu alanında dünyada söz sahibi.

2020 yılında Türkiye’den bir fikir ortaya atılıyor. Fikrin sahibi Sn. Talip Kışlakçı ve ekibi. Benzer bir organizasyon, ülkemizde kurulup, globale neden yayılmayalım deniyor.

2021, 26 Kasım akşamı Güney Kore Seul’dan katıldığım ödül törenine, bu sene İstanbul’a gelip bizzat katılma şansı yakaladım.

Havacılığı odak noktası yapıp, onlarca eğitmeni, yönetici ve kurumu bir araya getiren bu organizasyonu canıgönülden tebrik ediyorum.

Kimin ne kazandığının büyük resimde çok bir önemi yok. Türk Havacılığı kazanıyor.

Ben jüri üyesi olarak aldığım bu ödülü, havacılığa gönül vermiş tüm genç kardeşlerime ithaf ediyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *